X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia na życie - formalność czy problem?
Ocena: 4.22 - liczba głosów 9

Dziękujemy za oddanie głosu

Polisę na życie, jak każdą umowę, można wypowiedzieć. Na podobny krok decydują się te osoby, których z przyczyn losowych nie stać na regularne opłacanie składek. Warto jednak pamiętać, że wypowiedzenie umowy łączy się często z tzw. wykupem polisy, w wyniku którego otrzymamy kwotę niższą niż suma wpłacanych zobowiązań.

 

wypowiedzenie umowy

 

fot. pixabay.com

 

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (art. 812 § 4 k.c.) każdy, kto wykupił polisę na życie, ma prawo wypowiedzieć umowę w okresie jej obowiązywania. Polskie prawo przewiduje, że osoba ubezpieczająca się może odstąpić od umowy ubezpieczenia w ciągu 30 dni,  a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą – w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, jeżeli ta  umowa została zawarta na okres dłuższy niż sześć miesięcy. Ubezpieczający musi jednak wtedy zapłacić składkę za okres, w którym obowiązywała ochrona.

 

 

Sprawdź, jakie możliwości daje porównanie polis

 

 

Praktyki niezgodne z prawem

 

Jak podaje Rzecznik Finansowy, składka pobierana przez ubezpieczyciela powinna być ustalona za każdy dzień ochrony, a praktyki w postaci zatrzymywania lub pobierania przez ubezpieczyciela np. 1/12 składki rocznej pod tytułem „kosztów manipulacyjnych", „kosztów administracyjnych" etc. nawet jeżeli ochrona ubezpieczenia trwała tylko kilka dni, należy uznać za niedopuszczalne. Odstąpienie od umowy oznacza ustanie umowy ubezpieczenia ze skutkiem natychmiastowym.

 

Polisę możemy jednak również wypowiedzieć po 30 dniach od daty zawarcia umowy, w dowolnym momencie jej trwania. Wtedy jednak obowiązują zapisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia, zawarte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed podpisaniem polisy, gdyż okresy te mogą się od siebie różnić w zależności od ubezpieczyciela i rodzaju polisy. W zawartych obecnie transakcjach ubezpieczenia na życie wypowiedzenie umowy ze strony ubezpieczonego łączy się często z koniecznością tzw. wykupu polisy. Zazwyczaj wykup polisy musi nastąpić na pisemny wniosek ubezpieczonego. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca wtedy część składek wpłacanych przez ubezpieczonego, jednak nigdy nie jest to pełna suma, jaką wpłacaliśmy, gdyż ubezpieczyciel potrąca koszty związane ze sprawowaniem ochrony ubezpieczeniowej w okresie obowiązywania umowy, może również od pełnej wartości wykupu potrącić zaległości w opłacaniu składek. Zwykle im krótszy jest okres ubezpieczenia, tym mniejsza wartość wykupu polisy.

 

Należy pamiętać, że również ubezpieczyciel może rozwiązać z nami umowę ubezpieczenia, ale zgodnie z obowiązującym prawem jedynym powodem wypowiedzenia umowy jest nieopłacenie przez nas składek ubezpieczeniowych.

 

 

Opłaty likwidacyjne w polisach inwestycyjnych

 

Szczególnym przypadkiem, gdy zerwanie umowy ubezpieczenia może stać się dla nas powodem poważnych problemów, są polisy inwestycyjne. W tego typu polisach, mających na celu inwestowanie gromadzonych przez nas środków w fundusze kapitałowe, ubezpieczyciele pobierają opłaty w związku z rozwiązaniem umowy ubezpieczenia przed końcem okresu trwania umowy.

 

W ogólnych warunkach umów ubezpieczenia występują one pod różnymi nazwami, np. jako „opłaty likwidacyjne”, „opłaty z tytułu wykupu”, „opłaty operacyjne” lub nie są wprost nazwane. W tym ostatnim przypadku zgodnie z zapisami umowy ubezpieczającemu wypłaca się jedynie określony procent wartości zgromadzonych środków (np. wskaźnik wykupu). Z opisów konkretnych przypadków osób poszkodowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe wynika, że opłaty te mogą sięgać kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy. Najgorsze jest to, że często głównym powodem zerwania tego typu umów jest niezadowolenie ubezpieczonego z zysków, jakie przynosi dana polisa. Dlatego wykupując polisę inwestycyjną, powinniśmy sobie w pełni zdawać sprawę nie tylko z ryzyka inwestycyjnego. Dokładnie czytajmy i konsultujmy z agentem ubezpieczeniowym ogólne warunki ubezpieczenia właśnie pod kątem opłat likwidacyjnych, aby uniknąć sytuacji, gdy znajdziemy się w finansowej pułapce spowodowanej tym, że likwidacja polisy narazi nas na stratę zgromadzonych środków.

 

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

 

 

 

Spróbuj nowych rozwiązań dostosowanych do Ciebie

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.