X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Ubezpieczenie pod kredyt - obowiązek czy wymysł banków
Ocena: 5.00 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Osoby, które zamierzają wziąć kredyt hipoteczny, często stają przed koniecznością wykupienia polisy na życie. Czy takie ubezpieczenie jest obowiązkowe, a bank ma prawo wymagać od nas tego zabezpieczenia?

 

ubezpieczenie pod kredyt

 

Porównaj indywidualne polisy na życie

 

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych jesteśmy zobligowani do wykupienia polisy wyłącznie o odpowiedzialności cywilnej oraz mienia, jeśli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczypospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia - tyle możemy przeczytać na stronie Rzecznika Finansowego. Czy to oznacza, że ubezpieczenie na życie brane pod kredyt to wymysł banków? W pewnym sensie tak, lecz musimy zdawać sobie sprawę, że bank jako instytucja finansowa może żądać od nas zabezpieczenia kredytu, zwłasza jeśli udziela go na wiele lat, a nasz wkład własny jest mały w stosunku do sumy kredytu.

 


Polisa na życie, wykupiona na taką sumę, na jaką zaciągamy zobowiązanie, i na taki okres, ile trwa kredyt, to zabezpieczenie dla banku. Zwiększa ono prawdopdobieństwo, że w razie przedwczesnej śmierci, utraty pracy lub nieszczęśliwego wypadku kredytobiorcy kredyt będzie mógł zostać spłacony, a współmałżonek poradzi sobie od strony finansowej z tą sytuacją losową. Ubezpieczenie takie to również korzyść dla kredytobiorcy, gdyż zabezpiecza jego i jego bliskich od zdarzeń losowych, zwłaszcza jeśli jest jedynym żywicielem rodziny.

 


Czy warto powiedzieć nie?

 


Można zapytać, co by się stało, gdybyśmy odmówili bankowi wykupienia na siebie polisy na życie? Bank w takiej sytuacji może zażądać od nas innego zabezpieczenia kredytu - np. innej nieruchomości, której jesteśmy właścicielem. Bank może też odmówić nam udzielenia kredytu, jeśli ocena ryzyka bankowego wypadnie dla nas niepomyślnie. Eksperci wykazują, że mimo iż polisy na życie są nieobowiazkowe, banki często traktują je jako propozycje nie do odrzucenia. Bywa tak, że w swojej ofercie mają one kredyt bez ubezpieczenia, jednak jego warunki są na tyle niekorzystne dla klienta, że zaciągnięcie go staje się po prostu nieopłacalne.

 


Szukając kredytu, warto jednak sprawdzić oferty różnych banków, bo konkurencja sprawia, że w obecnych czasach muszą się one wykazywać elastycznością, byleby tylko przyciągnąć klienta. Być może to, co w jednym banku będzie nie do zrealizowania, w innym uzyskamy bez większych problemów.

 


Polisa na życie tylko w banku?

 


Banki kuszą klientów korzystnymi warunkami kredytu - np. niższą prowizją lub oprocentowaniem - jeśli wykupimy u nich polisę na życie pod zabezpieczenie kredytu. Przed podpisaniem takiej polisy przeanalizujmy uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, zwłaszcza pod kątem wyłączeń, czyli sytuacji, gdy gwarantowana kwota odszkodowania nie będzie nam wypłacona. Sprawdźmy też, jaka kwota zostanie wypacona na wypadek śmierci jednego z współmałżonków, bo zdarza się, że niektóre polisy gwarantują wtedy wypłatę tylko połowy sumy ubezpieczenia.

 


Pamiętajmy, że zawsze możemy ubezpieczyć się na wasną rękę - albo negocjując z bankiem wykup polisy poza jego ofertą, albo ubezpieczając się dodatkowo i sumując polisy. Zweryfikujmy też pogląd, że polisa na życie pod kredyt hipoteczny to zło konieczne. W tragicznej sytuacji życiowej polisa może uratować dorobek całego naszego życia. Jedynie pod warunkiem że wybierzemy ją z rozmysłem i wyposażymy w umowy dodatkowe rozszerzające zakres ubezpieczenia na różne sytuacje życiowe, jakie mogą nam się przytrafić, np. ciężką chorobę, czasowe lub trwałe kalectwo, utratę pracy itp.

 Pełną ofertę ubezpieczeń możesz zobaczyć na Rankomat, gdzie znajdziesz wszystkie ubezpieczenia w jednym miejscu.


Redakcja portalu ubezpieczenienazycie.net.pl

 

Wybierz dopasowaną ofertę ubezpieczenia

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.