X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Polisa posagowa – mądry prezent dla Twojego dziecka
Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

W średniowiecznej Polsce każda panna aby wyjść za mąż, musiała mieć zgromadzony posag, na wsiach jeszcze w XIX w. powszechne były skrzynie posagowe, w których panny gromadziły własnoręcznie haftowane obrusy czy pościel. Czasy się zmieniły, jednak również dziś rodzice myślą o zapewnieniu dziecku dobrego startu w dorosłość.

 

polisa posagowa

 

ZADBAJ O PRZYSZŁOŚĆ SWOJEGO DZIECKA

 

Specjaliści od finansów dowodzą, że nawet regularnie odkładane 100 złotych miesięcznie z myślą o dziecku po latach może mu zapewnić kapitał, który przyda się choćby na studia. Form inwestowania w przyszłość dziecka jest wiele, może to być lokata długoterminowa, obligacje czy fundusz inwestycyjny. Jednak tylko polisa posagowa albo indywidualnie dobrana polisa na życie zabezpieczają dziecko na wypadek naszej przedwczesnej śmierci. Dlatego właśnie ta forma oszczędzania połączona z ochroną jest warta rozważenia, zwłaszcza że na dzieci decydujemy się coraz później i w momencie ich startu w dorosłość jesteśmy już pod koniec naszej kariery zawodowej.

 


Polisa posagowa to odmiana polisy na życie i dożycie. Może mieć ona charakter typowo ochronny lub ochronno-oszczędnościowy. Polisa chroni dziecko na wypadek przedwczesnej śmierci Ubezpieczającego i w określonym w umowie momencie (zwykle po uzyskaniu pełnoletności) wyposaża je w środki finansowe, które mogą być wykorzystane na studia, wesele, zakup mieszkania itp. Ubezpieczający zwany jest w tej polisie Fundatorem i może być nim rodzic, krewny lub przyjaciel rodziny. W momencie zawarcia polisy nie powinien mieć on więcej niż 55–65 lat, a dziecko powinno nie być jeszcze pełnoletnie, gdyż umowa może być zawierana na okres od 5 do 25 lat. Im wcześniej podpiszemy umowę, biorąc pod uwagę wiek dziecka, tym korzystniejsze będą składki ubezpieczeniowe, dlatego o polisie posagowej warto pomyśleć, gdy nasze pociechy są jeszcze małe.

 

Co w przypadku śmierci Fundatora lub dziecka?

 

Gdy umiera Fundator, ubezpieczenie nie jest wypłacane dziecku od razu, lecz – tak jak zostało wskazane w polisie – po dożyciu przez nie określonego wieku. Można jednak wykupić polisę dodatkową, gwarantującą dziecku rentę, którą w tym wypadku wypłacał będzie ubezpieczyciel do momentu dożycia przez nie określonego wieku i wypłaty głównych świadczeń. Jak każda polisa, również polisa posagowa w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawiera wyłączenia, które dotyczą Fundatora. Jeśli umyślnie zataił on stan swego zdrowia, popełnił samobójstwo w okresie 2-3 lat od podpisania umowy, jego śmierć nastąpiła podczas popełniania lub usiłowania popełnienia przestępstwa, brał udział w działaniach wojennych, akcjach terrorystycznych itp., środki zagwarantowane w polisie nie zostaną wypłacone. Inaczej jest w przypadku śmierci samego dziecka. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca wtedy Fundatorowi wszystkie wpłacone środki lub tzw. kwotę wykupu (jeśli będzie ona większa).

 

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy?

 


Zawierając polisę posagową, powinniśmy przemyśleć, jaka część naszej składki jest przeznaczona na ochronę, a jaka na właściwy „posag”, czyli kwotę, która będzie dziecku wypłacona po osiągnięciu pełnoletności lub w innym, określonym w umowie momencie życia. Pamiętajmy, by tak wyważyć proporcje, by zarówno suma ubezpieczenia (czyli kwota wypłacana na wypadek naszej śmierci), jak i kapitał wypłacany dziecku nie były zbyt małe. Ważne, by nasza składka była indeksowana każdego roku o stopę inflacji, po to by gwarantowane świadczenia również po latach były atrakcyjne. Sprawdźmy też, jakie opłaty pobierane są w przypadku zerwania umowy przed czasem i jak zachowa się towarzystwo, gdy z przyczyn losowych nie stać nas będzie na regularne opłacanie składek.

 

Sprawdźmy polisy kilku towarzystw ubezpieczeniowych, ponieważ różnie kalkulują one ryzyka, od których zależy wysokość płaconej składki, różne są tez zakresy wyłączeń. Zdarza się, że opcje (np. zapewnienie dziecku dożywotniej renty w razie nieszczęśliwego wypadku Fundatora), które w jednej polisie zawarte są w cenie, w innej musimy dokupić w postaci polisy dodatkowej. Ustalając wysokość składki pamiętajmy, że polisa posagowa to wieloletnie zobowiązanie, które musimy opłacać regularnie.

 

Redakcja portalu ubezpieczenienazycie.net.pl

 

PORÓWNAJ OFERTY POLIS POSAGOWYCH

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.