X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Polisa na życie – wybór pod wpływem emocji czy chłodna kalkulacja?
Ocena: 4.50 - liczba głosów 2

Dziękujemy za oddanie głosu

Na wykupienie polisy na życie często decydujemy się w przypływie nagłego impulsu, słysząc doniesienia medialne o tragicznych wypadkach lub opowieści znajomych. Decyzja o zabezpieczeniu losu swoich bliskich zawsze jest słuszna – bez względu na okoliczności i motywy jej podjęcia – ale pamiętajmy, by podczas wyboru polisy trzymać na wodzy emocje i chłodno kalkulować zarówno swoje oczekiwania, jak i możliwości.


W ostatnich dniach media rozpisywały się na temat tragicznego wypadku pod Grajewem, w którym kierowca 20-tonowej cysterny podczas wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem i dosłownie zmiótł z drogi jadące z naprzeciwka auto osobowe. Kierowca Fiata poniósł śmierć na miejscu, osierocił małe dziecko. Takie doniesienia niemal u każdego, kto codziennie dojeżdża do pracy, wywołują dreszcze i myśl: „Co by się stało, gdyby spotkało to mnie?”.

 

 polisa na życie

 

ZAPEWNIJ BEZPIECZEŃSTWO SWOIM BLISKIM


Jeśli podjęliśmy już decyzję, że warto, a nawet trzeba zabezpieczyć los swój i swoich bliskich, dalszy etap, czyli wybór konkretnej polisy, powinien być już podejmowany z rozmysłem. Na początek warto zastanowić się, jakiego typu polisę chcielibyśmy wykupić. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują polisy ochronne (terminowe lub bezterminowe) – a więc chroniące nasze życie i zdrowie – lub polisy ochronno-oszczędnościowe, przy okazji zabezpieczające naszą emeryturę. Trzecim typem ubezpieczenia, na jaki możemy się zdecydować, są polisy inwestycyjne – dobry sposób dla tych, którzy nie boją się ryzyka i chcą pomnażać swoje pieniądze. Zyski z tego typu polisy nie są jednak tak pewne i przewidywalne jak w przypadku dwóch pozostałych typów polis.

 

Jeśli już wybraliśmy typ polisy, wybierzmy jej zakres czasowy. Polisa bezterminowa zabezpiecza nasze życie i zdrowie do samej śmierci lub dożycia 100 lat. Wśród osób biorących kredyt hipoteczny powszechna jest polisa terminowa (stosunkowo tania, ale zabezpieczająca nas tylko na określony czas trwania umowy, zazwyczaj zbieżny z okresem spłacania naszego kredytu). Pamiętajmy jednak, że gdy polisa wygaśnie, przestajemy być objęci ochroną, a wtedy z racji wieku może nas być nie stać na podpisanie nowej polisy (im jesteśmy młodsi, tym korzystniejsze cenowo składki). Ciekawą opcją jest polisa na życie i dożycie – to polisa ochronno-oszczędnościowa zawierana na określony czas, po którym zostaną nam wypłacone środki (jednorazowo lub w postaci stałych świadczeń).

 

Najpierw symulacje, potem analiza polisy

 

Skoro wybraliśmy już typ naszego ubezpieczenia, pora na pierwsze przymiarki do konkretnych polis. Na tym etapie bardzo pomocny może okazać się kalkulator internetowy połączony z wyszukiwarką. Wystarczy wpisać interesujący nas typ polisy oraz nasze dane: wiek, płeć, sumę, na jaką chcemy się ubezpieczyć, liczbę dzieci, wykonywany zawód, stan zdrowia. W zamian otrzymamy maksyalnie pięć różnych najbardziej korzystnych cenowo polis. Pamiętajmy, że niezwykle istotnym elementem jest ogólna suma ubezpieczenia – musimy wybrać ją z rozmysłem, gdyż z jednej strony to ona zabezpieczy nas i naszą rodzinę, a z drugiej – to od niej i od naszego wieku w największej mierze wynika wysokość składek (inne czynniki to płeć, wykonywany zawód i stan zdrowia). Musimy wybrać taką sumę, by stać nas było na regularne opłacanie składek, i to przez wiele lat, gdyż towarzystwa przywiązują dużą wagę do terminowości opłacania składek.

 

OBLICZ SKŁADKĘ UBEZPIECZENIA

 

Gdy już określimy ogólną sumę ubezpieczenia i mniej więcej znamy wysokość składek (pamiętajmy, że ostatecznych wyliczeń dokona przedstawiciel ubezpieczyciela), pora przyjrzeć się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia w polecanych nam polisach. Zwracajmy baczną uwagę na wszelkie wyłączenia, a więc te sytuacje, w których świadczenia wynikające z polisy nie zostaną nam wypłacone. Często poszczególne polisy dość znacznie różnią się właśnie pod tym względem, inaczej definiują też śmiertelną chorobę i nieszczęśliwy wypadek. Sprawdźmy, jak długa jest karencja, a więc okres, gdy – mimo że opłacamy składki – w przypadku zdarzenia losowego środki nie zostaną nam wypłacone. Przeanalizujmy również, jakie umowy dodatkowe – a takie oferuje każdy ubezpieczyciel – warto dołączyć do naszej głównej polisy, by wyeliminować te zagrożenia, których najbardziej się obawiamy. Szczególnie istotna jest lista chorób i zdarzeń stale lub czasowo wykluczających nas z pracy zawodowej. Warte rozważenia jest również opcjonalne ubezpieczenie się na wypadek utraty pracy. Jeśli mamy opłacać ubezpieczenie przez najbliższe dziesięciolecia, musimy być pewni, że zawsze będziemy w stanie to zrobić!

 

Przeegzaminowanie agentów i ostateczna decyzja

 
Nie mniej istotna jest indeksacja składki, czyli możliwość podniesienia co roku sumy ubezpieczenia, po to by uchronić się przed skutkami inflacji. Sprawdźmy też, w jakim czasie ubezpieczyciel zobowiązuje się wypłacić środki. Na spotkaniu z agentem – a najlepiej co najmniej trzema agentami różnych ubezpieczycieli – nie bójmy się zadawania szczegółowych pytań i szukania wszelkich kruczków prawnych. Przeanalizujmy wcześniej rankingi ubezpieczeń na życie, opinie na forach (pamiętając, że czasami pod anonimowego forumowicza może podszyć się zwykły naganiacz), rozmawiajmy ze znajomymi i pytajmy, pytajmy, pytajmy. Pamiętajmy, że przy wyborze liczy się jakość ubezpieczenia, a nie urok osobisty agenta i że polisa na życie to wieloletnie zobowiązanie, które ma nam zapewnić spokój, a nie przysporzyć zmartwień.

 

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.