X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Karencja - kiedy obowiązuje?
Ocena: 3.67 - liczba głosów 6

Dziękujemy za oddanie głosu

Karencja to termin, który nie jest powszechnie znany, a w przypadku ubezpieczeń ma ogromne znaczenie. Dotyczy przeważnie ubezpieczeń na życie i majątkowych. Zatem czym jest i kiedy obowiązuje karencja?

karencja w ubezpieczeniu

PORÓWNAJ POLISY NA ŻYCIE


Karencja to okres trwania umowy ubezpieczenia, jaką zawarliśmy z towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym w razie zajścia zdarzenia objętego tą umową lub umową dodatkową ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności lub robi to w ograniczonym zakresie. Jednym słowem - to okres po podpisaniu polisy, w którym towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam odszkoszkodowania w razie zajścia zdarzenia, mimo że to zdarzenie jest ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia naszej polisy, a my opłacamy regularnie składki! Informacje na temat karencji muszą być zawarte w OWU i podpisując umowę z ubezpieczycielem, powinniśmy być ich świadomi.


Sprytny wybieg czy wynik doświadczenia?


Z pozoru mogłoby się wydawać, że karencja to sprytny wybieg ubezpieczyciela, w rzeczywistości jednak takie zapisy w umowach ubezpieczeniowych podyktowane są wieloletnią praktyką towarzystw ubezpieczeniowych, które wielokrotnie były "naciągane" przez różnej maści oszustów i w ciągu wielu lat działania na rynku wypracowały sobie mechanizmy chroniące własne interesy. Dlatego m.in. gdy kupujemy ubezpieczenie na życie, musimy wypełnić ankietę na temat stanu naszego zdrowia i poważnych chorób występujących u naszych przodków oraz przejść badania lekarskie potwierdzające, czy w ankiecie podaliśmy prawdziwe informacje.


Czego dotyczy karencja?


Karencja nie dotyczy wszystkich zdarzeń objętych ubezpieczeniem na życie i umowami dodatkowymi. Zazwyczaj nie jest nią objęta śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ale np. z powodu zawału czy wylewu już tak. Jeśli chcemy wykupić polisę na wypadek poważnych zachorowań, a taka choroba została już u nas zdiagnozowana, ubezpieczyciel nie podpisze z nami takiej umowy. Jeśli zaś nie została zdiagnozowana - zrobi to po badaniach lekarskich, ale okres karencji będzie wynosić co najmniej 3 miesiące, w zależności od naszego wieku, wykonywanej pracy i ogólnego stanu zdrowia.


W ubezpieczeniach zdrowotnych, które mogą być elementem umów dodatkowych ubezpieczenia na życie, karencja jest często stosowana. Przykładem może być ubezpieczenie na wypadek urodzenia dziecka, które jest popularną umową dodatkową w pakietach grupowych ubezpieczeń na życie. Okres karencji wynosi w przypadku ubezpieczenia grupowego min. 3 miesiące, a ubezpieczenia indywidualnego - min. 10 miesięcy. Podobnie jest w wypadku objętych dodatkową polisą usług dentystycznych.


Co warto zrobić przed podpisaniem polisy?


Przed wyborem danego ubezpieczyciela i określonej polisy na życie powinniśmy wnikliwie przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia właśnie pod kątem karencji czy wyłączeń. Pamiętajmy, że okres obowiązywania karencji rozpoczyna się od dnia podpisania umowy. Możemy jednak znaleźć polisy, w których okresy karencji są najkrótsze, a czasem - zwykle za dodatkową opłatą - je skrócić. Nie traktujmy karencji jako samo zło, lecz stały element umów zabezpieczający finansowo ubezpieczyciela i rozważnie dokonujmy wyboru, bo w razie zaistnienia zdarzenia możemy mieć pretensje tylko do siebie. Nie czekaj tylko już teraz kup ubezpieczenie na życie online w rankomat.pl i zabezpiecz swoją przyszłość.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

 

OBLICZ MIESIĘCZNĄ SKŁADKĘ

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.