X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Indywidualne ubezpieczenie na życie czy polisa grupowa - co wybrać?
Ocena: 3.80 - liczba głosów 10

Dziękujemy za oddanie głosu

Szukając ubezpieczenia na życie, często kierujemy się wysokością składki, a dopiero w dalszej kolejności zakresem ochrony proponowanej przez daną polisę. Pod tym pierwszym względem często atrakcyjniejsze okazują się polisy grupowe. Czy bywa tak również pod względem zakresu ochrony?

 

indywidualne ubezpieczenie na życie

 

Ubezpieczenia grupowe mają obecnie szeroką ochronę ubezpieczeniową, często oferowaną w kilku pakietach, różnych pod względem sumy ubezpieczenia. Dodatkowe świadczenia, np. z tytułu urodzenia dziecka czy śmierci dalszych członków rodziny, oraz niskie składki są na tyle atrakcyjne, że decyduje się na nie wielu pracowników firm. Dzieje się tak tym bardziej, że zdarza się, iż podstawowy zakres świadczeń w całości lub częściowo pokrywa pracodawca. Pracownik nie musi martwić się tez o terminowe opłacanie składek – zwykle są one odciągane od wypłaty, a terminowości ich uregulowania pilnuje dział kadr w naszej firmie.

 

ubezpieczenie na życie

 

Indywidualne, czy grupowe?

 

Niejednokrotnie spotykamy się z pytaniem internautów, dlaczego składki w ubezpieczeniu grupowym są niższe od tych oferowanych przez polisy indywidualne, a pracownicy nie musza przechodzić badań, zazwyczaj wymaganych przy polisie indywidualnej. Dzieje się tak dlatego, że polisa grupowa, obejmująca kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób, jest dla ubezpieczyciela „bezpieczniejsza” – ryzyko ubezpieczeniowe rozkłada się bowiem na wszystkie te osoby, różniących się wiekiem i stanem zdrowia. Prawdopodobieństwo, że wszystkie pracownice zajdą w ciążę albo ciężko zachorują jest raczej niewielkie, dlatego ubezpieczyciele takie ryzyko podejmują. Inaczej jest w przypadku polisy indywidualnej – tu ryzyko ubezpieczeniowe obejmuje najczęściej jedną osobę, chyba że w ramach jednej polisy ubezpieczy ona innych członków swojej rodziny. Wtedy zazwyczaj może ona liczyć na bonus w postaci niższej składki, bo ryzyko ubezpieczeniowe jest rozłożone na kilka osób.

 

Indywidualne, czyli dla mnie

 

Ubezpieczenie indywidualne ma jednak tę przewagę nad polisą grupową, że można je idealnie dostosować zarówno do potrzeb ubezpieczonego, jak i jego sytuacji życiowej i możliwości finansowych. Często zdarza się, że nie pasuje nam żaden wariant ubezpieczenia grupowego – albo suma ubezpieczenia jest za niska, albo niektóre świadczenia są nam kompletnie niepotrzebne. Po co staremu kawalerowi świadczenie z tytułu urodzenia dziecka albo odszkodowanie za śmierć teściowej? Polisa indywidualna umożliwia takie dostosowanie umów dodatkowych, występujących często w postaci wariantów, sumy ubezpieczenia i samego typu polisy, by klient miał poczucie, że jest ona rzeczywiście skrojona na miarę.

 

Warto dodać, że na rynku obecnych jest kilka produktów, które mimo że są polisami indywidualnymi, pod względem zakresu świadczeń w niczym nie ustępują polisom grupowym. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciele prześcigają się w stworzeniu takiej oferty, która skusi potencjalnych klientów.

 

Indywidualne, czyli takie, jakie chcę

 

Osobną kwestią przemawiająca za ubezpieczeniem indywidualnym jest nasz wpływ na czas jego trwania. Zawierając polisę np. przed trzydziestką, mamy pewność, że jeśli będziemy regularnie opłacali składki (a dla 30-latka są one z reguły atrakcyjniejsze cenowo niż np. dla 50-latka), nasze ubezpieczenie może nam służyć do starości (chyba że specjalnie wybraliśmy ubezpieczenie terminowe wyłącznie na czas spłacania przez nas kredytu hipotecznego). Mamy też pewność, że nasze składki nie ulegną zmianie i będą tak samo atrakcyjne, gdy mamy 30 i 60 lat.

 

W przypadku ubezpieczenia grupowego takiej pewności już nie mamy – jeśli pracodawca nas zwolni lub my sami zdecydujemy się zmienić pracę, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie przenieść polisę do nowego pracodawcy (może się zdarzyć, że on również oferuje ubezpieczenia grupowe) lub indywidualnie porozumieć się z ubezpieczycielem. To ostatnie łączy się zaś z ustaleniem nowych wysokości składek, a jeśli jesteśmy np. po pięćdziesiątce (o ironio, jest to moment, w którym pracodawcy najczęściej pozbywają się wieloletnich pracowników), nasza składka może okazać się dużo większa.

 

Jak widać, indywidualne ubezpieczenie na życie ma tę przewagę nad ubezpieczeniem grupowym, że daje nam większy wpływ na kształtowanie jej zakresu, wartości i czasu trwania. A to czynniki na tyle ważne, że może od nich zależeć nasze poczucie bezpieczeństwa i mocy sprawczej.

 

ubezpieczenie na życie

powrót

Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.

ul. Sycowska 44

51-319 Wrocław

tel. 71 736 75 55

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000216153, Wysokość kapitału zakładowego: 1 100 000 złotych, opłacony w całości.

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod nr: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.