X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Grupowe ubezpieczenia na życie - wady i zalety
Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Posiadanie polisy na życie to przejaw troski o stan własnego portfela, a także przyszłość bliskich. Dlatego, bez względu na rodzaj i wysokość składki, tak ważne jest ubezpieczenie. Jednak niektórzy mogą za te same warunki ochrony płacić mniej. Kiedy zatem opłaca się przystąpić do grupowego ubezpieczenia i na jakich warunkach?

grupowe ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie jest jednym z najczęściej oferowanych korzyści dodatkowych przez pracodawców - wynika z badań portalu pracuj.pl. Większym powodzeniem cieszy się jedynie dostęp do prywatnej opieki medycznej. Poza tym dla przyszłych i już zatrudnionych pracowników równie ważne są świadczenia socjalne, jak i dofinasowanie do karty sportowej.

Oblicz składkę ubezpieczenia

Dla kogo ubezpieczenie grupowe?

 

Polisa grupowa na życie nie jest dla wszystkich. Głównym warunkiem, jaki należy spełnić, jest zatrudnienie w firmie, która obejmuje ubezpieczeniem zbiorowym swoich pracowników. Takie rozwiązanie jest normą w małych i średnich przedsiębiorstwach, gdzie liczba pracujących przekracza odpowiednio 10 i 50 osób.

 

Takie ubezpieczenie obejmuje także współmałżonków, co trzeba wyraźnie wskazać we wniosku o przystąpienie do ochrony. Wówczas składka jest jedna. A jak jest ona rozliczana? W "grupówce"

koszt ubezpieczenia jest co miesiąc odejmowany od pensji pracownika, ale może się też zdarzyć, że pracodawca bierze koszt polisy na swój rachunek. Bez względu na sposób finansowania obe strony nie odczują tego aż tak bardzo, bo składka ubezpieczenia grupowego jest niewielka i wynosi nawet poniżej 50 zł miesięcznie.

 

Karencja i bez karencji

 

Oprócz stosunkowo niskiej ceny, zalet ubezpieczenia grupowego jest więcej. W niektórych produktach polisowych atrakcyjnym dodatkiem jest świadczenie za urodzenie dziecka - to rozszerzenie może dotyczyć także współubezpieczonych, więc nie ma wymogu, aby oboje rodzice byli zatrudnieni w tej samej firmie. Z urodzeniem dziecka w polisach indywidualnych wiąże się karencja, czyli okres braku odpowiedzialności finansowej ze strony towarzystwa. Wynosi ona zazwyczaj od 9 do 12 miesięcy. W polisach grupowych karencja jest którsza (6 miesięcy) lub nie występuje wcale.

 

Polisa grupowa to także prosty wybór z ustalonymi sumami ubezpieczenia i wysokością składki. Wybór ten ogranicza się zwykle do 2-3 wariantów zróżnicowanych pod względem sum ubezpieczenia i składki.

 

Płacisz mniej, ale nie decydujesz

 

To, co dla jednych jest uproszczonym wyborem, dla innych będzie stanowić tego wyboru ograniczenie. Także wysokości sum ubezpieczenia nie wszystkich będą satysfakcjonować - zwłaszcza tych, którzy stawiają na jakość polisy, a dopiero później sprawdzają jej cenę.

 

Kolejnym ograniczeniem polisy grupowej jest jej dostępność - nie wszyscy aktywni zawodowo są zatrudnieni w firmie, która oferuje "grupówkę", więc zostają im polisy indywidualne na życie.

 

Jest jeszcze jeden warunek, z którym trzeba sie liczyć przystępuąc do ubezpieczenia grupowego w miejscu pracy- taka polisa jest terminowa i kończy się w chwili odejścia z firmy.

 

Gdy "grupówka" nie wystarcza

 

Polisa grupowa jest atrakcyjnym dodatkiem dla prcowników w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach. Ma ona za zadanie zwiększenie komfortu pracy i ograniczenie zjawiska rotacji w firmie. Ale nie zawsze zakres oferowanej ochrony spełnia oczekiwania ubezpieczonego. Wtedy może on, szczególnie gdy za polisę grupową nie płaci z własnej pensji, wykupić indywiduale ubezpieczenie na życie i uwzględnić w nim te rozszerzenia, któych dotychczas brakowało, typu:

 

  • poważne zachorowanie,
  • rehabilitacja,
  • medyczne assistance,
  • następstwa nieszczęśliwych wypadków,
  • operacja,
  • leczenie szpitalne.

 

To, że niektóre rozszerzenia będą się pokrywać w polisie indywidualej, nie jest adną przeszkodą, a nawet działa na korzyść ewentualnego świadczenia. W polisach na życie, w przeciwieństwie do majątkowych, można dostać odszkodowanie ze wszystkich posiadanych polis, jeśłi zawierają to samo zdarzenie.

Oblicz składkę ubezpieczenia

Polisa gupowa z zakładu pracy dotyczy najczęściej także współmałżonka. Jeśli jednak ubezpieczony posiada większą rodzinę, a chciałby objąć ochroną najbliższych, najlepszym rozwiązaniem pod względem finansowycm będzie rodzinna polisa na życie. Na pierwszy rzut oka przypomnia "grupówkę", ale posiada cechy indywidaulnego ubezpieczenia dzięki możliwości zmiany sum ubezpieczenia, zakresu ochrony i czasu trwania umowy.

TAGI:

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.