X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Grupowe ubezpieczenia na życie - tańsza alternatywa
Ocena: 5.00 - liczba głosów 3

Dziękujemy za oddanie głosu

Ubezpieczenia grupowe często uważane sa za tańszą, więc w domyśle gorszą alternatywe polisy indywidualnej. Wbrew pozorom mają one jednak wiele zalet...

 

grupowe ubezpieczenie na życie

 

Sprawdź nasze oferty!

 

Grupowe ubezpieczenia na życie to prawdziwe błogosławieństwo naszych czasów – gdyby nie oferowali ich pracodawcy, wiele osób po prostu nie miałoby ochrony ubezpieczeniowej. Na szczęście sytuacja na rynku pracy sprawia, ze w wielu dziedzinach gospodarki to pracodawcy zaczynają biegać za pracownikiem, a nie – jak dotychczas – odwrotnie. Z braku rąk do pracy aby zatrzymać wykwalifikowanego i już przeszkolonych pracowników, oferują im różnego typu bonusy – albo kartę na fitness czy siłownię, a to dostęp do prywatnej przychodni, a to nagrody finansowe za staż pracy czy przepracowane bez zwolnień i spóźnień dni w miesiącu. Pracownicy mają imprezy integracyjne i wycieczki, dostają z funduszu socjalnego paczki na Mikołaja, a działy kadr prześcigają się w wymyślaniu metod, by związać ich emocjonalnie z firmą. Jednym z takich wabików są ubezpieczenia grupowe, obejmujące zazwyczaj większość pracowników.

 

Zalety polisy grupowej…

 

Ostatnio coraz częściej pracodawca partycypuje w kosztach takich polis, pokrywając część składki albo pakiet podstawowy, bądź też płacąc część proporcjonalną do zarobków pracownika (np. 5% jego zarobków). Pracownicy mogą zazwyczaj wybierać spośród 2-4 wariantów polisy, które różnią się w zależności od sumy ubezpieczenia i zestawu umów dodatkowych. W grupie objętej ubezpieczeniem są zazwyczaj pracownicy w różnym wieku, choć wysokość składki indywidualnego pracownika wyliczana jest m.in. na podstawie wieku, podobnie jak w ubezpieczeniu indywidualnym. Zaleta polis grupowych z perspektywy bardziej leciwego pracownika jest to, że w przypadku większości polis grupowych nie ma konieczności wypełniania ankiety medycznej oraz przechodzenia badań. Dzięki temu pracownik „załapuje się” na świadczenia, które przypadku polisy indywidualnej mogłyby go dużo więcej kosztować (por. nasz artykuł).

 

Polisy grupowe mogą być też wybawieniem dla kobiet starających się o dziecko. Okres karencji w przypadku ubezpieczenia na wypadek urodzenia dziecka jest bowiem znacznie krótszy niż w umowach indywidualnych i wynosi 3-6 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że ubezpieczyciel rozkłada ryzyko związane z wypłatą świadczeń na dużą grupę osób, nie ma więc obawy, że polisa grupowa nie „zarobi” na siebie. Aby uczynić polisę grupową jeszcze atrakcyjniejszą, ubezpieczyciel oferuje takie dodatkowe świadczenia, jak np. odszkodowanie z powodu śmierci rodziców, teściów, dziecka itp. Jak widać, dzięki polisom grupowym ubezpieczeniem mogą być objęte osoby, których albo nie byłoby na to stać, albo nie mogłyby skorzystać z pewnych świadczeń z racji wieku, albo nie pomyślałyby nawet o czymś takim jak ubezpieczanie się!


… i jej ciemniejsze strony

 

Grupowe ubezpieczenie na życie ma też niestety i wady – najważniejszą z nich jest mała, wręcz znikoma elastyczność umów. Otrzymujemy do wyboru pakiety i musimy zdecydować się na jeden z nich, mimo że wolelibyśmy na przykład znacznie większa sumę ubezpieczenia lub inny zestaw umów dodatkowych. W ciążę już nie zajdziemy, wiec brak karencji to dla nas żaden wabik, ale inwestowanie środków na godną emeryturę – już tak! A tego zazwyczaj polisy grupowe nie oferują. To jeden z powodów, dlaczego ludzie mają niekiedy dwie polisy na życie – zazwyczaj jedną z nich jest polisa grupowa…

 

Kolejną wadą jest uzależnienie nas od pracodawcy – w razie zmiany lub straty pracy zostajemy na ubezpieczeniowym lodzie. Musimy sami negocjować z ubezpieczycielem warunki polisy, a jeśli okaże się, że polisę wykupiliśmy np. 10 lat temu – płacić o wiele większe składki. I na koniec – polisa grupowa ma zazwyczaj charakter terminowy. W momencie wygaśnięcia umowy musimy liczyć się z tym, że jesień życia spędzimy bez ochrony ubezpieczeniowej, chyba że zdecydujemy się na zupełnie nowa polisę.

 

Redakcja portalu ubezpieczenienazycie.net.pl

 

Sprawdź najtańsze ubezpieczenia na życie!

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.