X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?
Ocena: 3.88 - liczba głosów 8

Dziękujemy za oddanie głosu

Posiadając polisę na życie i zdrowie zakładamy, że prędzej czy później będziemy z niej korzystać. Czy to w zakresie uzyskania wsparcia na leczenie, w ramach ubezpieczenia zdrowia, czy też oferując ją jako wsparcie dla bliskich po naszej śmierci, w ramach stricte ubezpieczenia życia.

 

podatek dochodowy

 

fot. pixabay.com

 

W jednej i drugiej sytuacji, wsparcie ze strony towarzystwa udzielane jest w postaci finansowej. Można je wykorzystać, ale warto również wiedzieć, czy wiążą się z nią jakieś obowiązki podatkowe i konieczność rozliczania.

 

ubezpieczenie na życie

 

Podatek od ubezpieczenia

 

W pierwszej kolejności należy przeanalizować sytuację podatkową. Czy należy zapłacić podatek od polisy na życie, jeżeli się z niej korzysta? Jest to w końcu wypłata pieniędzy i zastrzyk finansowy, który znacznie poprawia sytuację finansową. Co do zasady, wszelkie wpływy zaś podlegają opodatkowaniu. Zarówno dochody, spadki, oszczędności, jak i wygrane na loteriach są opodatkowane i trzeba się z ich pozyskania rozliczyć. Jednakże, jeżeli chodzi o ubezpieczenia, sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj nie ma obowiązku podatkowego. To oznacza, że wszystkie wypłacone pieniądze należą się ubezpieczonemu lub wskazanym przez niego uposażonym.

 

 

Dlaczego odszkodowania się nie rozlicza?

 

Uzyskanie wypłaty z ubezpieczenia, jak już wspomniano, nie podlega opodatkowaniu. Nie trzeba też wykazywać tej wypłaty w rocznym zeznaniu podatkowym. Skoro tak, to dlaczego, często bardzo duże, wypłaty nie muszą być w żaden sposób rozliczane ani ujawniane przed właściwym urzędem skarbowym?

 

Cała sprawa polega w zasadzie na charakterze wypłaty. Jest ona definiowana jako świadczenie, a świadczenia co do zasady nie są opodatkowane. Uzyskując więc wypłatę świadczenia czy to na leczenie czy też z tytułu śmierci ubezpieczonego, nie traktujemy tego, jako dochodu czy zysku. Nie są to pieniądze, które służą wzbogaceniu i jako takie też nie wymagają opodatkowania. To świadczenie, które rozumiane jest jako wsparcie oraz swego rodzaju zapomoga, a one nie podlegają prawu podatkowemu.

 

 

Tylko korzyści

 

Dzięki takiej sytuacji, ubezpieczenie jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w wielu różnorodnych okolicznościach. W czasie poważnej choroby, kiedy pieniądze na leczenie są potrzebne szybko, wystarczy zawnioskować o ich wypłatę i natychmiast otrzymujemy je na konto. Nie trzeba przeznaczać czasu na wszelkie, typowe przy rozliczaniu podatkowym, procedury. Transakcja odbywa się między ubezpieczonym a towarzystwem. Wprowadzenie kolejnej instytucji w postaci urzędu skarbowego mogłoby znacznie wydłużyć procedurę, a tym samym uczynić ubezpieczenie nieużytecznym.

 

Wiadomo bowiem, że w przypadku leczenia znaczenie kluczowe ma czas. Jeżeli leczenie zostanie podjęte zbyt późno, będzie nieskuteczne. Uproszczenie działania, to szansa na wyleczenie. Druga rzecz, to możliwość skorzystania z całej kwoty. Dzięki temu, że wypłata nie jest opodatkowana, można w pełni użyć całą sumę ubezpieczenia i przeznaczyć ją na leczenie.

 

Ubezpieczenie ma służyć i pomagać. Jego zadaniem jest wspieranie ubezpieczonego i jego rodziny. Jest to wsparcie finansowe, które w trudnych chwilach bywa bardzo ważne, wręcz niezbędne, ale często bywa bardzo trudne do uzyskania. Choroba zmniejsza aktywność i możliwości zarabiania. Stąd właśnie, wykorzystanie ubezpieczenia może okazać się prawdziwym rozwiązaniem problemów. Na szczęście, takim które nie jest dodatkowo obarczone żadnymi innymi obciążeniami.

 

Polisa na życie ma zapewniać ubezpieczonemu pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla niego oraz jego bliskich. Pamiętajmy również o tym, że istotna jest również cena tego ubezpieczenia, dlatego, aby uniknąć przepłacania za składkę, dobrze będzie najpierw porównać ceny ubezpieczeń w naszym kalkulatorze. Ofertę spośród 20 dostępnych towarzystw m.in: AXAAllianzMetLifeGeneraliAvivaAegonPKO UbezpieczeniaWartaUniqaMacifConcordia. W 1 kalkulacji możesz porównać aż do 5 ofert.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

 

ubezpieczenie na życie

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.