X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Czy trzeba zapłacić podatek od polisy na życie?
Ocena: 4.14 - liczba głosów 7

Dziękujemy za oddanie głosu

Posiadając polisę na życie i zdrowie zakładamy, że prędzej czy później będziemy z niej korzystać. Czy to w zakresie uzyskania wsparcia na leczenie, w ramach ubezpieczenia zdrowia, czy też oferując ją jako wsparcie dla bliskich po naszej śmierci, w ramach stricte ubezpieczenia życia.

 

podatek dochodowy

 

fot. pixabay.com

 

W jednej i drugiej sytuacji, wsparcie ze strony towarzystwa udzielane jest w postaci finansowej. Można je wykorzystać, ale warto również wiedzieć, czy wiążą się z nią jakieś obowiązki podatkowe i konieczność rozliczania.

 

ubezpieczenie na życie

 

Podatek od ubezpieczenia

 

W pierwszej kolejności należy przeanalizować sytuację podatkową. Czy należy zapłacić podatek od polisy na życie, jeżeli się z niej korzysta? Jest to w końcu wypłata pieniędzy i zastrzyk finansowy, który znacznie poprawia sytuację finansową. Co do zasady, wszelkie wpływy zaś podlegają opodatkowaniu. Zarówno dochody, spadki, oszczędności, jak i wygrane na loteriach są opodatkowane i trzeba się z ich pozyskania rozliczyć. Jednakże, jeżeli chodzi o ubezpieczenia, sytuacja wygląda nieco inaczej. Tutaj nie ma obowiązku podatkowego. To oznacza, że wszystkie wypłacone pieniądze należą się ubezpieczonemu lub wskazanym przez niego uposażonym.

 

 

Dlaczego odszkodowania się nie rozlicza?

 

Uzyskanie wypłaty z ubezpieczenia, jak już wspomniano, nie podlega opodatkowaniu. Nie trzeba też wykazywać tej wypłaty w rocznym zeznaniu podatkowym. Skoro tak, to dlaczego, często bardzo duże, wypłaty nie muszą być w żaden sposób rozliczane ani ujawniane przed właściwym urzędem skarbowym?

 

Cała sprawa polega w zasadzie na charakterze wypłaty. Jest ona definiowana jako świadczenie, a świadczenia co do zasady nie są opodatkowane. Uzyskując więc wypłatę świadczenia czy to na leczenie czy też z tytułu śmierci ubezpieczonego, nie traktujemy tego, jako dochodu czy zysku. Nie są to pieniądze, które służą wzbogaceniu i jako takie też nie wymagają opodatkowania. To świadczenie, które rozumiane jest jako wsparcie oraz swego rodzaju zapomoga, a one nie podlegają prawu podatkowemu.

 

 

Tylko korzyści

 

Dzięki takiej sytuacji, ubezpieczenie jest bardzo korzystnym rozwiązaniem w wielu różnorodnych okolicznościach. W czasie poważnej choroby, kiedy pieniądze na leczenie są potrzebne szybko, wystarczy zawnioskować o ich wypłatę i natychmiast otrzymujemy je na konto. Nie trzeba przeznaczać czasu na wszelkie, typowe przy rozliczaniu podatkowym, procedury. Transakcja odbywa się między ubezpieczonym a towarzystwem. Wprowadzenie kolejnej instytucji w postaci urzędu skarbowego mogłoby znacznie wydłużyć procedurę, a tym samym uczynić ubezpieczenie nieużytecznym.

 

Wiadomo bowiem, że w przypadku leczenia znaczenie kluczowe ma czas. Jeżeli leczenie zostanie podjęte zbyt późno, będzie nieskuteczne. Uproszczenie działania, to szansa na wyleczenie. Druga rzecz, to możliwość skorzystania z całej kwoty. Dzięki temu, że wypłata nie jest opodatkowana, można w pełni użyć całą sumę ubezpieczenia i przeznaczyć ją na leczenie.

 

Ubezpieczenie ma służyć i pomagać. Jego zadaniem jest wspieranie ubezpieczonego i jego rodziny. Jest to wsparcie finansowe, które w trudnych chwilach bywa bardzo ważne, wręcz niezbędne, ale często bywa bardzo trudne do uzyskania. Choroba zmniejsza aktywność i możliwości zarabiania. Stąd właśnie, wykorzystanie ubezpieczenia może okazać się prawdziwym rozwiązaniem problemów. Na szczęście, takim które nie jest dodatkowo obarczone żadnymi innymi obciążeniami.

 

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

 

ubezpieczenie na życie

powrót

Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.

ul. Sycowska 44

51-319 Wrocław

tel. 71 736 75 55

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000216153, Wysokość kapitału zakładowego: 1 100 000 złotych, opłacony w całości.

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.

Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod nr: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Pl. Powstańców Warszawy 1.