X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Czy dwa ubezpieczenia na życie oznaczają podwójną wypłatę świadczenia?
Ocena: 3.80 - liczba głosów 5

Dziękujemy za oddanie głosu

Zdarza się, że jedna osoba jest dwukrotnie objęta ubezpieczeniem na życie, np. w pracy z tytułu przystąpienia do ubezpieczenia grupowego oraz w związku z zawarciem indywidualnej polisy na życie z wybraną firmą ubezpieczeniową. Czy w przypadku jej śmierci, osoby uposażone otrzymają podwójną wypłatę świadczenia finansowego? 

 

dwa ubezpieczenia na życie

 

 W przypadku ubezpieczeń mienia np. ubezpieczenia mieszkania, dwie polisy nie przyniosą osobie ubezpieczonej profitów w postaci wypłaty podwójnego świadczenia z tego samego tytułu. Nie można zatem otrzymać wypłaty odszkodowania za zalane mieszkanie od spółdzielni, która ma swoje ubezpieczenie nieruchomości, a z drugiej strony wnioskować o odszkodowanie z prywatnej polisy mieszkaniowej.

 

ubezpieczenie na życie

 

Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie?

 

Zupełnie inaczej kwestia ta przedstawia się w przypadku ubezpieczeń osobowych, do których zaliczane jest ubezpieczenie na życie. Dwa ubezpieczenia na życie przynoszą uposażonym w umowie z firmą ubezpieczeniową dwa świadczenia, na wypadek zaistnienia określonego zdarzenia - zwykle śmierci osoby ubezpieczonej.

 

W razie wypadku czy śmierci ubezpieczonego nie ma formalnych przeszkód, aby dochodzić od wszystkich zakładów ubezpieczeń, z którym zawarto umowy we wskazanym zakresie, o odszkodowanie.

 

Dlaczego można łączyć kwoty świadczeń z ubezpieczeń na życie?

 

Świadczenia z umów ubezpieczenia osobowego podlegają kumulacji. Ma to związek z tym, że środki z ubezpieczenia na życie mają zupełnie inny charakter od odszkodowań z ubezpieczeń majątkowych. Te ostatnie z założenia mają stanowić rekompensatę poniesionej straty, a ich łączna wartość nie może być wyższa od wartości poniesionej szkody. Z tego względu takich świadczeń nie można sumować.

 

Z fundamentów istnienia umów ubezpieczeń osobowych wynika, że świadczenia z tychże polis są niezależne od powstania i wielkości szkody, a poszkodowany otrzymuje kwotę, która mieści się w granicach umówionej uprzednio sumy gwarancyjnej. Można zatem pobierać regularnie lub pobrać w trybie jednorazowym świadczenie przysługujące z dwóch polis ubezpieczenia na życie i ubezpieczeń następstw nieszczęśliwych wypadków.

 

Ciekawostka!

 

Osoba, która posiada ubezpieczenie na życie i dożycie, a uległa wypadkowi, np. komunikacyjnemu, może z własnej polisy ubiegać się o odszkodowanie, a dodatkowo wnioskować o wyrównanie szkody przez sprawcę wypadku, jeśli był on ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej.

 

 

kup ubezpieczenie na życie

 

 

Na wypadek śmierci osoby ubezpieczonej np. w ramach ubezpieczenia prywatnego na życie oraz w związku z zawarciem przez pracodawcę umowy grupowego ubezpieczenia na życie, do którego przystąpił zmarły pracownik, jego najbliżsi będą mogli otrzymać dwa razy świadczenie z polis na życie, niezależnie względem siebie. Jeśli dodatkowo dana osoba zmarła w związku z wypadkiem przy pracy, rodzinie będą przysługiwały świadczenia z ZUS. Nie wpływają one jednocześnie na wysokość świadczeń wypłacanych z ubezpieczeń na życie, zależnych wyłącznie od sumy gwarancyjnej ustalonej w polisie i od szczegółowych warunków wypłaty świadczenia ujętych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dołączanych do każdej polisy na życie.

 

Zatem nie ma przeszkód, aby mieć dwa ubezpieczenia na życie, ale jednocześnie należy mieć świadomość, że osoba ubezpieczona będzie musiała opłacać dwa razy składki na takie ubezpieczenie, aby być objęta ochroną z tytułu takich ubezpieczeń.

 

Redakcja portalu: ubezpieczenienazycie.net.pl

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.