X
witryna w programie polisa na 100% Opinie klientów 4.75 / 5.00
Program
POLISA NA 100%
Rzetelny pośrednik ubezpieczeniowy Działamy zgodnie z Ustawą o Pośrednictwie Ubezpieczeniowym.
gwarancja nawet do 8 mln złotych Ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania działalności agencyjnej.
bezpieczny zakup polisy online Certyfikat SSL. Płatność PayU - szybki przelew bankowy oraz karta.
Średnie zadowolenie
klientów
BARDZO DOBRY
4.75
/ 5.00 sprawdź

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Więcej informacji Akceptuj

Infolinia: 9:00 - 17:00

71 736 75 55

Blog ekspercki

Ankieta medyczna w polisie na życie - ważna, lecz nie zawsze wymagana
Ocena: 5.00 - liczba głosów 1

Dziękujemy za oddanie głosu

Stałą procedurą realizowaną przy zawieraniu ubezpieczenia na życie jest wypełnienie tzw. ankiety medycznej, która przy sumie ubezpieczenia wyższej niż 300 tys. może być rozszerzona o dodatkowe pytania. Czy możliwe jest zawarcie ubezpieczenia bez ankiety medycznej?

 

Ankieta medyczna w polisie na życie

 

Porównaj ubezpieczenia zdrowotne

 

Ankieta medyczna ma za zadanie określić stan zdrowia ubezpieczonego i pomóc ubezpieczycielowi w oszacowaniu ryzyka. Zwykle dotyczy przebytych chorób ubezpieczonego i chorób jego przodków, powodów zwolnień lekarskich, operacji i hospitalizacji, konsultacji lekarskich z innych powodów niż krótkotrwale schorzenia, prowadzonego trybu życia, uprawianego sportu, nałogów itp. Ankieta może – zwłaszcza jeśli nasza polisa na życie opiewa na dużą sumę – poruszać również kwestie finansowe oraz te związane z wykonywanym zawodem czy uprawianym hobby.

 

Kłamstwo ma krótkie nogi

 

Bezwzględną zasadą, którą należy stosować przy wypełnianiu tego dokumentu, jest prawdomówność. Ankieta medyczna zawiera klauzulę mówiącą o tym, że ubezpieczyciel ma prawo zlecenia badań medycznych na własny koszt i sprawdzenia informacji na temat stanu zdrowia ubezpieczonego bez jego udziału. Przy wysokich sumach odszkodowania lub podeszłym wieku klienta to częsta procedura.

 


Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli zataimy przed ubezpieczycielem informacje o naszym stanie zdrowia, np. przebytych zabiegach czy operacjach, chorobach nowotworowych, na które chorowali nasi rodzice itp., w razie wystąpienia zdarzenia ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków lub zerwać z nami umowę. Na Zachodzie, gdzie ludzie ubezpieczają się czasem na ogromne kwoty, powszechne jest funkcjonowanie specjalnych komórek zajmujących się weryfikacją i sprawdzaniem wiarygodności informacji podawanych przez ubezpieczonych, z powodzeniem działają również tzw. detektywi ubezpieczeniowi. W Polsce również realizowane są tego typu usługi, gdyż towarzystwa ubezpieczeniowe muszą dbać o stabilność finansową i eliminować przypadki oszustwa.

 

Kiedy ankieta medyczna jest konieczna?

 


Wbrew pozorom na rynku istnieją polisy ubezpieczeniowe, przy podpisywaniu których nie jest wymagane wypełnienie ankiety medycznej. Przede wszystkim dotyczy to ubezpieczeń grupowych, w przypadku których dochodzi do tzw. rozproszenia ryzyka ubezpieczeniowego. Polisa grupowa obejmuje bowiem więcej osób, więc z przyczyn czysto statystycznych ubezpieczyciel może sobie pozwolić na podjęcie ryzyka, zwłaszcza że najczęściej w danym zakładzie pracy ubezpieczają się osoby w różnym wieku.
Sytuacja ta dotyczy również okresów karencji – w ubezpieczeniach grupowych są one znacznie skrócone. Należy jednak pamiętać, że sumy ubezpieczeń grupowych nie są wielkie, a w przypadku utraty lub zmiany pracy ubezpieczony musi sam wynegocjować z towarzystwem ubezpieczeniowym przeniesienie polisy na siebie lub nowego pracodawcę i wtedy często dodatkowe badania i wypełnienie ankiety medycznej stają się koniecznością.

 

Drugą sytuacją, gdy możemy kupić polisę bez wypełniania ankiety medycznej, jest polisa bezterminowa. W takim wypadku niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy z osobami nawet do 85. roku życia, a świadczenia wypłacane są na wypadek śmierci lub nieszczęśliwego wypadku ubezpieczonego. Zazwyczaj nie są to jednak wysokie sumy, a wysokość składki w przypadku, gdy zawieramy umowę w późnym wieku, jest znacznie wyższa niż gdybyśmy zawarli ją dużo wcześniej.

 

Redakcja portalu ubezpieczenienazycie.net.pl

 

Sprawdź polisy na życie

powrót

Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k.

ul. Generała Władysława Sikorskiego 2-8

53-659 Wrocław

tel. 71 736 75 55

O naszej firmie:

Od 2006 roku pomagamy Wam w wyborze właściwych rozwiązań ubezpieczeniowych. Współpracujemy z ponad 30 firmami ubezpieczeniowymi, co sprawia, że znajdziecie u nas najbardziej atrakcyjną ofertę. Zaufało nam już ponad 160 tysięcy klientów.
Zaufaj i Ty.