Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej.Zamknij

Pełna ochrona życia
w Zasięgu Ręki

Przejdź do formularza:

Porównaj ceny

Dzisiaj 11 użytkowników zamówiło porównanie ubezpieczeń na życie.

rankingubezpieczennazycie.pl - Porównywarka ubezpieczeń na życie

Polisa na życie - online czy offline?

Data aktualizacji: 24 KWI 2023

Średnia ocena: 4.60

Dziękujemy za oddanie głosu.

Polisa na życie - online czy offline?
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny

Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły
Porada img

Ile wynosi odszkodowanie za złamany nos?

22 MAR 2024
Złamany nos to nie tylko przykry i nieprzyjemny uraz, ale może też mocno...
Porada img

Badanie wzroku - ile kosztuje prywatnie i jak przebiega?

11 MAR 2024
W świecie, gdzie nasze oczy są codziennie wystawione na próbę przez długie...
Porada img

Jak sprawdzić wysokość odszkodowania w PZU?

08 MAR 2024
Indywidualne oraz grupowe ubezpieczenie na życie PZU to produkty, które...
Porada img

Prywatne ubezpieczenie stomatologiczne - czy warto kupić i ile kosztuje?

07 MAR 2024
Leczenie stomatologiczne może kosztować bardzo dużo – za jeden zabieg...
Porada img

Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

07 MAR 2024
Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym stanowi zabezpieczenie na...
Porada img

Za jaki uraz głowy poszkodowany może uzyskać odszkodowanie?

21 LUT 2024
Uraz głowy może nie tylko wykluczyć na jakiś czas z życia zawodowego, lecz...

Na co zwrócić uwagę
wybierając polisę na życie?

Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
  • Ilość umów dodatkowych
  • Wiek przystąpienia
  • Czy ubezpieczenie jest terminowe, czy bezterminowe?
  • Czy pozwala dodatkowo oszczędzać i czy suma ochrony Twojego życia jest dobrej wysokości?

Poradnik
ubezpieczeniowy

Poradnik ubezpieczeniowy
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ubezpieczeń na życie. Dowiedz się jak wybrać odpowiednią polisę oraz jak przygotować się do rozmowy z agentem.
Pobierz poradnik

Porównaj ubezpieczenie

Porównaj ubezpieczenie
Szukasz najlepszych ubezpieczeń na życie?

Darmowe wyliczenie składek online bez zobowiązań. Oszczędź do 50% na ubezpieczeniu!

Porównaj ceny
Zakup polisy na życie nie należy do łatwych – musimy wybrać odpowiednie towarzystwo ubezpieczeniowe, ofertę, która będzie spełniać nasze potrzeby jak również spotkać się z agentem ubezpieczeniowym. Czy warto kupić polisę na życie online czy offline?
Spis treści
    Pokaż wszystkie

    Porównaj oferty

    Internet zdominował zakupy w codziennym życiu większości osób, szczególnie młodych. W sieci można założyć konto bankowe czy zamówić obiad. Wydaje się, że zakup ubezpieczenia na życie również można załatwić online – jednak tutaj sprawa ma się nieco inaczej.

    To tej ostatniej czynności klienci obawiają się zwykle najbardziej. Panuje przekonanie, że rolą agenta jest naciągnięcie klienta na najdroższą ofertę. Nic bardziej mylnego – agent ma pośredniczyć między towarzystwem ubezpieczeniowym, a klientem, pomóc w wyborze i dopełnić formalności związanych z umową ubezpieczeniową. Sprawdźmy dlaczego jest to tak ważne.
     

    Czy można kupić ubezpieczenie na życie online?


    Ubezpieczenie na życie online można zakupić przez Internet w ciągu kilku minut, wystarczy wypełnić krótki formularz. Nie ma bowiem obowiązku, aby udawać się osobiście do oddziału danej firmy ubezpieczeniowej czy nawet spotykać się z agentem. To rozwiązanie wydaje się na pierwszy rzut oka bardzo wygodne, jednak w rzeczywistości zakup polisy na życie powinien być przemyślany i decyzji tej nie należy podejmować pochopnie.
     

    Na czym polega polisa na życie online?


    Polisa na życie online jest zakupywana przez Internet, bez konieczności fizycznej obecności zainteresowanej osoby w oddziale danej firmy ubezpieczeniowej. Na stronie ubezpieczyciela zwykle znajduje się kalkulator, który pomaga w ustaleniu wysokości składki (zostanie ona obliczona na podstawie wieku oraz preferowanej sumy ubezpieczenia). Dodatkowo firmy ubezpieczeniowe załączają także prosty formularz, zazwyczaj bez ankiety medycznej, którego wypełnienie poskutkuje zgłoszeniem chęci zawarcia umowy.

    Warunek zawarcia umowy stanowią złożenie wnioskopolisy przez ubezpieczającego zawierającej odpowiedzi na pytania dotyczące jego stanu zdrowia oraz akceptacja umowy przez ubezpieczyciela. Następnie wszystkie dokumenty są przesyłane zdalnie, na pocztę e-mail przyszłego ubezpieczonego i można je podpisać cyfrowo. Po opłaceniu składki w ustalonej przez obie strony wysokości ochrona zostaje aktywowana.

    Zalety polisy na życie online to: 
    • brak konieczności wykonywania badań lekarskich, 
    • brak konieczności udawania się osobiście do oddziału firmy ubezpieczeniowej, 
    • duża dostępność, 
    • możliwość szybkiego i wygodnego zakupu polisy, bez konieczności zapoznawania się ze specyfiką czy żargonem branży ubezpieczeniowej, 
    • możliwość zamówienia ubezpieczenia dla siebie oraz członków rodziny. 
    Natomiast do wad ubezpieczenia zawieranego online zaliczają się: niska suma ubezpieczenia oraz ryzyko w postaci pochopnego zakupu, który będzie niedopasowany do potrzeb oraz możliwości finansowych. Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę oszustw w Internecie, należy się liczyć również z niebezpieczeństwem w postaci wyłudzania danych albo nawet kradzieży środków.
     
    W polisach na życie online zamiast badań medycznych stosowana jest zwykle krótka ankieta internetowa. Ubezpieczyciel może pytać w niej np. o to, czy płatnik składek chorował wcześniej na choroby układu krążenia, cukrzycę czy też schorzenia neurologiczne. Z jednej strony takie rozwiązanie wydaje się wygodne, ale z drugiej — stwarza ryzyko w postaci udzielenia informacji niezgodnej z prawdą, a to z kolei może poskutkować w przyszłości odmową wypłaty odszkodowania.
    — mówi Ewelina Ratajczak, ekspertka portalu rankingubezpieczennazycie.pl. Rankomat.


    Dlaczego do zakupu polisy potrzebny jest agent


    Chyba każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się zakupić coś przez internet, a potem czuć rozczarowanie zamówioną rzeczą, która odbiegała od naszego wyobrażenia oraz zdjęcia widzianego na stronie internetowej.

    Z ubezpieczeniem na życie jest jeszcze trudniej – ono nie posiada zdjęcia, które informowałoby nas o tym, jaki produkt konkretnie kupujemy. Dodatkowo – jeden produkt ubezpieczeniowy dla każdego z nas może mieć zupełnie inne parametry i np. dla jednej osoby kosztować 50 zł, a dla drugiej 150 zł miesięcznie. Łatwo zatem się w tym pogubić.

    Ubezpieczenie na życie jest produktem nienamacalnym, dostajemy jedynie wytyczne dotyczące ochrony. Poznajemy zasady działania polisy, jednak o ostatecznym jej kształcie dowiadujemy się właśnie przy podpisywaniu umowy. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczenie to produkt niezwykle elastyczny, o różnych możliwościach, cenach, umowach oraz zapisach w umowie, na które obowiązkowo należy zwrócić uwagę.

    Każdy z nas potrzebuje:

    • innej sumy ubezpieczenia,
    • innego zakresu ochrony,
    • innego okresu ochrony,
    • innej liczby ubezpieczonych.

    Przykładowo – innej ochrony będzie potrzebował mężczyzna, który utrzymuje 5-osobową rodzinę, ukończył 45 lat, problemy z nadwagą oraz nadciśnieniem i spłaca wysoki kredyt mieszkaniowy, niż osoba młoda, samotna i rozpoczynająca swoją ścieżkę kariery.

    Właśnie z tego powodu potrzebne jest spotkanie z agentem, którego zadaniem jest zarówno ustalenie naszych potrze względem polisy, jak i przeprowadzenie ankiety medycznej, która ma określić dotyczące nas ryzyko ubezpieczeniowe. Agent ubezpieczeniowy może zapytać nas o to, czy w przeciągu ostatnich miesięcy poważnie chorowaliśmy, byliśmy hospitalizowani lub czy chorujemy przewlekle. Spotkanie z agentem ułatwia cały proces zakupu ubezpieczenia na życie.
     

    Ile kosztuje ubezpieczenie na życie online?


    Wysokość składki w ubezpieczeniu na życie online wynosi już od 20-30 złotych miesięcznie, w zależności od oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenia Życia i Zdrowia online oferuje np. TU Europa. Firma ubezpieczeniowa zapewnia ochronę na wypadek poważnej choroby z sumą ubezpieczenia sięgającą nawet 100 000 złotych, bez badań lekarskich ani dokumentów o stanie zdrowia. Ostateczna cena zależy od wieku płatnika składek oraz wybranego wariantu, na stronie internetowej da się przeprowadzić symulację wysokości składki — w tym celu wystarczy podać jedynie datę urodzenia. W przypadku 30-letniej osoby, którą interesuje wyłącznie podstawowy wariant (z sumą ubezpieczenia w kwocie 10 000 złotych), cena wynosi mniej niż 30 złotych miesięcznie.

    Polisę na życie online ze składką w wysokości już od 35 złotych miesięcznie oferuje również Warta. W ramach ubezpieczenia przysługują: wsparcie finansowe dla bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego, assistance medyczny, a także ochrona w ponad 50 życiowych sytuacjach, takich jak np.: 
    • inwalidztwo ubezpieczonego w wyniku wypadku,
    • powstanie niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego,
    • wystąpienie poważnego zachorowania ubezpieczonego,
    • operacja ubezpieczonego,
    • leczenie specjalistyczne ubezpieczonego,
    • śmierć małżonka lub partnera,
    • śmierć dziecka,
    • śmierć rodzica oraz rodzica małżonka lub partnera.
    Warta nie wymaga badań lekarskich, wystarczy przed podpisaniem umowy ubezpieczenia online odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia. Dostępne są różne pakiety: indywidualny, dla dwojga, dla rodziny, a nawet 55 Plus dla seniorów. Procedura zawarcia umowy nie wymaga fizycznej obecności w oddziale firmy ubezpieczeniowej, wystarczy jedynie potwierdzenie tożsamości drogą elektroniczną. 

    Jeśli chodzi o produkty ubezpieczeniowe dostępne częściowo online (przez Internet możliwe jest wstępne zamówienie, następnie ma miejsce rozmowa z agentem lub konsultantem firmy ubezpieczeniowej), w UNIQA są dostępne polisy na życie zabezpieczające także na wypadek niezdolności do pracy oraz problemów zdrowotnych, ze składką w wysokości od 50 złotych miesięcznie, natomiast 4Life Direct oferuje produkt ubezpieczeniowy przeznaczony dla osób w wieku powyżej 40 lat, ze składką rzędu od 63 złotych miesięcznie. Zamówić online można również ubezpieczenie na życie w ramach grupy otwartej Signal Iduna. Składka wynosi już od 25 złotych miesięcznie.
     

    Cena ubezpieczenia na życie online na przykładzie ofert wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

    Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego Nazwa ubezpieczenia Wysokość składki
     
    TU Europa
    Ubezpieczenie życia i zdrowia MyHealth ceny zaczynają się od mniej niż 30 złotych miesięcznie
     
     Warta
    Warta Dla Ciebie i Rodziny od 35 złotych miesięcznie
     
     
    UNIQA
    Ubezpieczenie na życie i zdrowie od 50 złotych miesięcznie
    4Life Direct Polisa na życie dla osób powyżej 40 lat od 63 złotych miesięcznie
    Signal Iduna Ubezpieczenie na życie grupa otwarta SIGO od 25 złotych miesięcznie
    Tabela 1. Opracowanie własne na podstawie wybranych ofert towarzystw ubezpieczeniowych z dnia 01.12.2022 r.


    Na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia na życie?


    Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia na życie należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Bardzo ważna jest cena ostateczna polisy, czyli całkowity koszt ubezpieczenia, uwzględniający wszystkie zakupione umowy dodatkowe i rozszerzenia. Ubezpieczenie powinno zapewniać szeroki zakres ochrony, ale jednocześnie nie może ono nadmiernie obciążać domowego budżetu. Inne istotne aspekty to także: 
    • dodatkowe udogodnienia, np. pakiet assistance w cenie ubezpieczenia, 
    • karencja, czyli czas po podpisaniu umowy, kiedy jeszcze nie obowiązuje ochrona, 
    • możliwość objęcia polisą innych członków rodziny, 
    • suma ubezpieczenia — im jest ona wyższa, tym wyższe zarówno odszkodowanie, jak i cena.
    Bardzo istotne są również wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje wymienione w OWU każdej polisy, które mogą poskutkować odmową wypłaty odszkodowania, mimo zaistnienia zdarzenia wymienionego w umowie. Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności w polisie na życie to: 
    brak terminowego opłacania składek, 
    • udzielenie nieprawdziwych informacji w ankiecie uzupełnianej przed podpisaniem umowy, 
    • popełnienie lub usiłowanie popełnienia przestępstwa przez osobę ubezpieczoną,
    • popełnienie lub usiłowanie samobójstwa w okresie 2 lat od podpisania umowy ubezpieczeniowej,
    • przebywanie na terenie kraju, w którym toczą się działania wojenne,
    • samookaleczenie lub okaleczenie ubezpieczonego na własną prośbę, 
    • wykonywanie niebezpiecznego zawodu (np. górnik, ochroniarz z pozwoleniem na broń, pirotechnik, żołnierz, kaskader, policjant, strażak),
    • udział czynny w zamieszkach, rozruchach, aktach terroru,
    • zajście zdarzenia w wyniku spożycia przez ubezpieczonego alkoholu,
    • zażycie przez ubezpieczonego narkotyków lub innych środków odurzających, 
    • zajście zdarzenia podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub sportów walki.


    Gdzie znaleźć dobre ubezpieczenie na życie? 


    Znalezienie dobrego ubezpieczenia na życie, czyli takiego, które będzie zgodne zarówno z potrzebami, jak i możliwościami finansowymi, to niełatwa sprawa.

    Na szczęście jednak każdy, kto jest zainteresowany zakupem polisy, może wcześniej skorzystać z prostego narzędzia — porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy podać kalkulatorowi podstawowe dane, takie jak np. cel polisy oraz orientacyjna suma ubezpieczenia, aby uzyskać w odpowiedzi porównanie ofert dostępnych na rynku, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Finalnie można podjąć decyzję, czy kupić ubezpieczenie na życie online, czy lepszym rozwiązaniem będzie umówienie się na spotkanie z agentem danej firmy ubezpieczeniowej.

    Porównaj oferty

    To warto wiedzieć
    1. Spotkanie z agentem nie oznacza namawiania klienta na droższą ofertę, ale dopasowaniem polisy do jego potrzeb

    2. Podczas spotkania agent może przeprowadzić ankietę medyczną, która ustala ryzyko polisowe

    3. Brak ankiety medycznej i możliwość zakupu online sprawia, że polisa będzie droższa, a oferowana suma ubezpieczenia niewysoka

    4. Zakup online przyśpiesza proces zakupu ubezpieczenia, jednak zapewnia produkty niższej jakości

    FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie na życie online

    1. Czy można ubezpieczyć się online?

      Tak, zakup ubezpieczenia na życie online jest możliwy. Z rozwiązaniem tym wiąże się maksymalnie uproszczony proces zamawiania polisy, bez konieczności fizycznej obecności zainteresowanej osoby w oddziale firmy ubezpieczeniowej. Wszelkie dokumenty są przesyłane oraz podpisywane zdalnie, nie ma również konieczności wykonywania badań lekarskich — wystarczy wypełnienie prostej ankiety medycznej.

    2. Ile kosztuje ubezpieczenie na życie online?

      To zależy od oferty danej firmy ubezpieczeniowej. W przypadku polis kupowanych w całości przez Internet zwykle składka miesięczna zaczyna się od około 20-30 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o produkty ubezpieczeniowe dostępne częściowo online (uwzględniające podpisanie umowy w obecności agenta ubezpieczeniowego lub przynajmniej konsultację z nim przed zawarciem porozumienia), ich cena kształtuje się na poziomie około 25-65 złotych miesięcznie, w zależności od ustalonego zakresu ochrony.

    3. Gdzie i kiedy działa ubezpieczenie online?

      To zależy od oferty ubezpieczyciela. Przykładowo, polisa na życie online w firmie ubezpieczeniowej Warta działa przez całą dobę, na całym świecie. Ubezpieczenie chroni na wypadek śmierci płatnika składek, a także w sytuacji wystąpienia ponad 50 różnych zdarzeń (takich jak np. powstanie niezdolności do samodzielnej egzystencji, konieczność przebycia operacji czy też zawał serca lub udar mózgu).

    4. Dlaczego nie opłaca się kupować polisy na życie online?

      Zakup polisy na życie online, bez wcześniejszych rozmów z firmami ubezpieczeniowymi i porównania ofert, może się okazać nietrafiony. W szczególności ryzyko zamówienia ubezpieczenia, które nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji, jest wysokie, jeśli przyszły ubezpieczony nie zna dobrze specyfiki tych produktów. W przypadku podejmowania decyzji pochopnie istnieje ryzyko uwiązania się umową na długie lata, nie mając z tego żadnych korzyści, dlatego lepszym rozwiązaniem jest zamówienie polisy częściowo online lub offline, uwzględniając wcześniej spotkanie albo przynajmniej rozmowę z agentem ubezpieczeniowym.

    5. Jakie są minusy ubezpieczenia na życie online?

      Największy minus ubezpieczenia na życie online to ryzyko związane z zakupem produktu, który będzie niezgodny z potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Podejmując decyzję pochopnie, można przepłacić za polisę lub nieświadomie wybrać taki wariant ochrony, który nie zapewnia wysokiej sumy ubezpieczenia. Wszystkich tych niebezpieczeństw da się uniknąć poprzez zamówienie rozmowy z agentem danej firmy ubezpieczeniowej bądź skorzystanie z wygodnego kalkulatora polis, który porównuje oferty dostępne na rynku w imieniu zainteresowanego. Nie zapominajmy również o niebezpieczeństwie w postaci internetowego oszustwa — kupując produkty ubezpieczeniowe online, narażamy się na kontakt ze strony naciągaczy, którzy podszywają się pod firmy ubezpieczeniowe. Tym samym ryzykujemy, że dojdzie do kradzieży tożsamości lub nawet środków pieniężnych.

    Adrianna Chruściel

    Odpowiedzialna za treści dotyczące ubezpieczeń na życie. Copywriterka z zamiłowania i pasji. Od 5 lat dzieli się swoją wiedzą i przekazuje ją dalej. Lubi kryminały i dobry film, a w swoim czasie wolnym stawia na rozwój osobisty.

    Wasze komentarze (1)

    Potwierdź, że jesteś człowiekiem.

    Wyślij
    Rankomat.pl nie weryfikuje opinii, recenzji czy ocen użytkowników zarówno w zakresie ich rzetelności, jak i wiarygodności. Nie możemy potwierdzić, czy użytkownicy faktycznie korzystali z produktów i usług Towarzystw Ubezpieczeniowych (TU) (za pośrednictwem portalu rankomat.pl lub bezpośrednio na stronie TU), których dotyczy opinia. Jednocześnie informujemy, że w Serwisie publikowane są zarówno pozytywne, jak i negatywne komentarze.

    Komentarz zapisany. Dziękujemy.

    Mirek

    2018-09-23 11:37:18

    Ja ostatnio kupiłem polisę na życie online i jestem z tej formy zakupu bardzo zadowolony, mogłem porównać kilka polis w jednym miejscu a nie słuchać wywodów agenta w swoim mieście.

    « Powrót do listy postów

    FacebookPodziel się ze znajomymi:
    Nasza firma jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, pod numerem: 11166643/A, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego z siedzibą w Warszawie, przy Placu Powstańców Warszawy 1.

    Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i FinansowychKomisja Nadzoru FinansowegoGeneralna Inspekcja Ochrony Danych OsobowychRzecznik UbezpieczonychUbezpieczenia online.pl
    Ubezpieczenia online.pl Rankomat Sp. z o.o. Sp. k. © 2006-2024 | Mapa serwisu